Fil Dergisi Mart Sayısı(2016)


Ortadoğu'da saha dengelerini belirleyen en kilit isim olan General Kasım Süleymani'yi Fil Dergisi Mart sayısına yazdım...

Aslında kimse onu tam olarak tanıyamıyor çünkü hakkında uluslararası mecralarda mit haline gelmiş pek çok iddia, anlatılan birçok hikâye var. Bunlardan en çarpıcı olanı dönemin ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın masasına bıraktığı söylenen bir mektup. İddiayı ilginç hale getiren ise şu; İran Kudüs Gücü, Pentagon’un 7 aşamalı güvenlik katmanını geçmeyi başarmış ve Devrim Muhafızlarının antetli kağıdına yazılı Kasım Süleymani imzasını taşıyan tek cümlelik mektubu Savunma Bakanının masasına bırakmıştı: “Gerekirse daha da yaklaşırız!”

Bir diğer ilginç iddia ise IŞİD lideri Bağdadi’nin “Kasım Süleymani’yi yakalayacağız” çıkışına verdiği söylenen şu cevaptır: “Sen beni yakalayacağını söylediğinde ben cemaatin arasında, üçüncü sırada tam karşında oturuyordum!” Enteresan olan bir diğer iddia da CIA eski direktörü general David Petraeus’a Irak’taki ABD güçlerinin komutanı olduğu dönemde Celal Talebani’nin telefonu vasıtasıyla gönderdiği söylenen bir kısa mesaj. Suriye lideri Beşar Esad’ın Kasım Süleymani hakkında sarf ettiği şu cümle çarpıcıdır: “Eğer ben aday olmazsam, Kasım Süleymani Suriye cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğu taktirde en çok oyu alır!” Pulitzer ödüllü gazeteci Dexter Filkins, 2006’da 44 gün süren İsrail-Hizbullah savaşından sonra, Amerikalı bir yetkiliye dayandırarak bir iddiada bulunur. İddiaya göre, savaştan sonra Kasım Süleymani Irak’taki ABD’li komutanlara bir mesaj gönderir ve şöyle der: “Umarım Bağdat’taki huzurun ve sakinliğin keyfini çıkarmışsınızdır. Ben Beyrut’ta biraz meşguldüm de!”

Tüm bu iddiaların bir algı operasyonunun parçası olup olmadığını bilmek ya da teyit edebilmek şüphesiz mümkün değil ancak düşmanları onun için “hem nefret edilecek hem de alkışlanacak biri” tabirini kullanıyorlar. İran’ın dini lideri Ayetullah Hameneyi onun için “Yaşayan Şehit” diyor ve ekliyor: “Savaş meydanlarında defalarca kez şehit oldu ama hala hayatta!” Kimileri için terörde liste başı olan eli kanlı bir katil, kimileri için ise strateji dehası efsane bir komutan. Süleymani, gücünü şüphesiz dini lider Ayetullah Hameneyi’den alıyor ama pek çok otoriteye göre, eğer Süleymani isterse Hameneyi’yi bile koltuğundan edebilecek güçte biri artık.

Hayatı kitaplara konu olan, hakkında filmler çekilmek istenen biri Tümgeneral Kasım Süleymani. İlkokuldan terk bir su idaresi çalışanı nasıl Ortadoğu’nun kaderini belirleyen en kilit general olmuştu? Bir inşaat işçisi nasıl İran’ın Afganistan’dan Irak’a, Gazze’den Lübnan’a, Suriye’den tüm Ortadoğu’ya varıncaya kadar dış politikasını belirleyen asli unsur olmuştu?

Kasım Süleymani, 11 Mart 1957 yılında İran’ın Afganistan sınırına yakın bir bölgede olan Kirman şehrinin Rabord köyünde doğdu. “Süleymani” aşiretininin “Ali Muradi” koluna mensup bir çiftçinin oğludur. Henüz 13 yaşındayken amcasının oğluyla birlikte köyünü terk eder ve Kirman’a gider. Amacı babasının devlete olan 9 bin Riyal tutarındaki borcunu ödemektir. İlkokul beşinci sınıfta eğitimini yarıda bırakan Süleymani, bir okulda duvar ustası olarak çalışmaya başlar. Bir yıl içinde ailesinin borcunu ödeyecek kadar para kazanmayı başarır ve köyüne döner. 1975 yılından itibaren Su İdaresine girer ve devrime kadar da çalışmayı sürdürür.

1979 İran İslam Devriminden sonra İmam Humeyni’nin emriyle kurulan Devrim Muhafızlarına katılır. O dönem tam da İran Kürtlerinin Mahabad’da ayaklanmasına tekabül eder. Kasım Süleymani, 45 günlük askeri eğitimden sonra Kürt isyanını bastırmak için bölgeye gönderilir. Kürdistan’da olduğu süre içerisinde savaş becerilerini geliştiren Kasım Süleymani, daha sonraki yıllarda bölgede işine yarayacak ilişkilerin temelini de o zamanlarda atar. Kürt isyanı bastırıldığında Kasım Süleymani 22 yaşındadır ve İran-Irak savaşı başlamıştır. Süleymani, su işlerini yürütmek için gönüllü olur ve cepheye gitmek için başvurur. Süleymani, bu konuda “15 günlük bir iş için cepheye gitmek niyetindeydim ama 8 yıl cephede kaldım” der.

Kasım Süleymani, cephede Kirmanlı milisleri örgütler, meşhur 41. Sarallah Bölüğünü kurar ve pek çok operasyonun altına imza atar. Bu bölük zaman içerisinde bugünkü Kudüs Gücü’nün belkemiğini oluşturur. Savaşın sona ermesiyle birlikte Kasım Süleymani, Devrim Muhafızlarının uyuşturucuyla mücadele biriminin başına getirilerek birliğiyle birlikte İran’ın güney-güneydoğu sınırlarına gönderilir. Özellikle Afgan kökenli farklı kaçakçılık çeteleriyle zorlu bir savaş içine girer ve üç yıl içinde bölgeyi bu unsurlardan temizlemeyi başarır. Bu dönem Afganistan’daki unsurlarla da yine ilerleyen yıllarda kullanacağı pek çok bağlantı ve ilişki kurar. Afgan Şii milislerin örgütlenmesinde de aktif rol alır.

İran-Irak savaşında Devrim Muhafızlarının komutanı olan ve daha sonra cumhurbaşkanlığı adayı da olmuş general Mohsen Rezai ile Kasım Süleymani arasında problem olduğu ve bu nedenle Süleymani’nin rütbe yükseltme sıkıntısı yaşadığı bile söylenir. Mohsen Rezai’nin komutayı devretmesinden sonra Süleymani, tam da Taliban’ın Afganistanı kasıp kavurduğu 1997 yılında bizzat dini lider Ayetullah Hameneyi tarafından Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanlığına atanır. Süleymani sonrası Kudüs Gücünde pek çok değişim yaşandı. Bugün ise bölgede adeta İran’ın kılıcı olan en kilit istihbarat ve operasyonel güç haline geldi.

Kasım Süleymani sadece dini lider Ayetullah Hameneyi’den emir alır ve diğer tüm emir komuta zincirinin dışındadır. Süleymani sadece bir asker değil; İran’ın Afganistan’dan Irak’a, Gazze’den Lübnan’a, Suriye’den tüm Ortadoğu’ya varıncaya kadar dış politikasını belirleyen ve uygulayan sahadaki siyaset adamıdır. Bugünkü tabloda coğrafyayı yangın yerine çeviren İran kaynaklı tüm operasyonların başında şüphesiz Süleymani var. Kimileri için elleri kanlı bir katil, kimileri için muzaffer bir komutan ama şurası bir gerçek; Kasım Süleymani, 36 yılda su idaresi işçiliğinden Ortadoğu’da gücün Nirvanasına ulaşmış biri…

#İran #KasımSüleymani #FilDergisi #SavashPorgham

Savash Porgham
887FC076-7C26-4FC0-A898-0FCA91135EF0.jpg
Sosyal Medyadan Takip Edin
  • Instagram
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black