Babek Zanjani'nin Rüşvet İddiasını Radyo Sputnik'e değerlendirdim


Nokta dergisinin hafta başında çıkan Zencani soruşturmasına ilişkin yaptığı haber çok konuşuldu. RS FM’de Yavuz Oğhan’dan bidebunudinle programında konuşan İranlı Gazeteci Savash Porgham’a göre, “rüşvet” lafı ifade tutanaklarında da geçmiyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Güven ise Zencani’nin kapalı duruşmalardaki tutanaklarında ulaştıklarını söyledi. “Zencani belirli adreslere komisyon dağıtıldığını açıkladı” dedi.

İran devletini dolandırmakla suçlanan Babek Zencani’nin idam cezasına çarptırıldığı davada Türkiye’de toplam 8.5 milyar dolar rüşvet dağıttığını söylediği ileri sürüldü. bu iddia Nokta dergisinin 4 Nisan’da çıkan haberine ait. Habere göre Zencani, ismini de açıkladığı üç Türk bakana toplam 137 milyon TL rüşvet verdi. Ancak Türkiye’de yaşayan İranlı gazeteci Savash Program Rezaeieh, çıkan tutanakları tek tek incelediğini; Babek Zencani’nin birilerine rüşvet verdiğini; ancak bunların alenen “3 Türk bakana verdim” diye bir ifade kullanmadığını söyledi. gizli olan bir duruşmanın ise istihbaratçının verilerine dayandığını ileri sürdü.

“Babek Zencani duruşmasını 21. duruşması 3 numaralı sanığın kürsüye çıkınca gizlilik kararı verildi. Gizli olan bölümü 21. duruşma ile 22. duruşmasın son 15 dakikası 3 Türk bakan ifadesi hiçbir tutanaklarda geçmiyor. İfade tutunaklarını Farsça olarak da inceledim. Babek, 3 Bakan mevzusunda Ahmedinejat döneminin İranlı Bakanları ve Merkez Bankası ile çalıştığını ifade ediyor. İran basını AB ve Amerika’da olan diaspora tutunanların tamamını yayınladı. Gizli olan duruşmada Emir Fellahi diye bir istihbaratçı ortaya çıktı. Zencani’nin çok fazla bir açıklaması yoktu: yani duruşma o istihbaratçını verilerine dayanıyordu”

Rüşvet ait dayanağı olarakta Babek Zecanini İstanbul’da yakalanan bin 500 kiloluk altın davası olduğunu söyleyen gazeteci, “Altın yakalanma mevzusunu Zencani duruşmasında detaylı olarak anlattı. Parça parça uçağın çıkabilmesi için ‘13 milyon dolara yakın para verdik’ diyor. Rüşvet tanımını da kullanmıyor. Burada Rıza Sarraf’ın ismi de geçmiyor, ama biz onun elinden yapıldığını biliyoruz” dedi.

Rüşvet değil komisyon!

Haberi yapan Nokta Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ise, kapalı duruşma sayısının üç olduğunu ifade etti ve kapalı duruşmanın tutanaklarına göre İran parasını sistemin içine sokmak amacıyla İranlı İşadamının “Belli masraflarım oldu, komisyonlar dağıttım” ifadesini kullandığını kaydetti. “Zencani, yüzde 2’sini kendisinin aldığını yüzde 5’ni Malezya ve Türkiye’de kaldığı gibi çeşitli oranlar veriyor. Zencani üzerinden dönen petrol parasını büyüklüğünü İran hükümeti zaten biliyor. fakat İran’daki rakamlar ile Zencani’nin rakamları arasında ciddi fark var” dedi

3 bakanın ismi gizli duruşmalarda

O gizli duruşmalardan elde ettikleri bilgilere Zencani’nin 17-25’te adı geçen bakanlara para dağıttığı ifadeleri mevcut. Cevheri Güven, tutanaklardaki bir ayrıntı fark ettiklerini ve bunun Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini de şöyle açıkladı:

“Türkiye ilgili operasyonların yürütüldüğü başka bir bank açıktı karşımıza. Bu banka devletin bankası da değil. Sadece 10 aylığına yönetimine el koyuldu. Amerika’daki savcının da üzerinde durduğu Zencani üzerinden dönen şaibeli paranın paranın transferinin bu banka aracılığı ile yapıldığına ulaştık. şirketin çoğunluk hissesi Türkiye’ye de ait değil. Bharara’nın yürüttüğü Zencani soruşturmasnda ona ait bir şirketin ismi geçiyor. Şirket üzerinden yapılan para transferi Amerika’nın radarına takılmasın diyen dolar değil euro üzerinden yapılıyor. bir seferde yapılan para transferi 600 milyon euro. bu 10 aylık süre içinde de defalarca yapılmış. Türkiye’yi ilgilendiren en kritik noktası yüzde 5’lik oranın 10 aylık dönemde yapılm."

Radyo Sputnik

#BabekZannjani #RızaZarrap #YavuzOğhan #RadyoSputnik #NoktaDergisi #85MilyarDolarRüşvet

Savash Porgham
887FC076-7C26-4FC0-A898-0FCA91135EF0.jpg
Sosyal Medyadan Takip Edin
  • Instagram
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black